Listopad 2015

Dětské písničky, aneb co dnes poslouchají batolata...

5. listopadu 2015 v 17:58 | Pracující manžel
Jednoho dne jsem byl nucen zůstat doma, hlídat dítě a relaxovat. Měl jsem puštěné rádio. Klasickou, všem známou rozhlasovou stanici, kde Vás nutí pro mrzký peníz se ráno představovat trapným heslem, načež jste v práci za somráky a idioty. Když jsem po obědě slyšel již posedmé ty stejné songy, napadlo mě, že si pustím dětské písničky. Písně radosti, kamarádství a přátelství. Aspoň tak mi to před léty připadalo. Nicméně jsem se zaposlouchal pořádně a co neslyším -podvody, lži, klamy, vraždy a ústrky v přímém přenosu pro malé děti:

Andulko šafářova :

Nezodpovědná chovatelka hus neví, kde má své hejno a navíc se svou lenivost se snaží svést na svou matku.

Kdybys měl, má panenko

Píseň jasně vymezuje kulturní rozdíly mezi bohatými a chudými… Smutný chlapec touží po nedosažitelné a pyšné bohaté dívce.

Na tom bošileckým mostku

Stačí první sloka, která nabádá děti k hazardním hrám, přičemž spor dvou hráček vyvrcholí pokusem o ublížení na zdraví.

Na tý louce zelený

Píseň nabádá děti k bezdůvodné vraždě krásných zvířat (jelen, zajíc), z důvodu potencionálního sexuálního zážitku v lese za bukem.

Šla Nanynka do Zelí

Zlomyslný Pepíček ničí pracovní nástroj své kamarádky Nanynky. Ta pod vlivem výparů s lupení (těžko říci, co přesně sbírala) nejprve vytýká Pepíčkovi ničení košíčku, ale přesto ho nechce pustit na vojnu, kde by konečně dospěl a stal se mužem.

Když jsem já sloužil

Mladý muž si nevšímá potřeb své milované manželky, snaží se jí zahrnout dary, ale citově vyprahlá dívka stále sama pláče doma v komoře, což trvá spoustu let.
Komáři se ženili

Vysloveně hororová tragédie malých letajících tvorů trpících alkoholismem, z kterých se v důsledku abstinence se z nich posléze stávají i vrazi. Vrcholem písně je v kanibalismus a obchod s komářím tělem.

Pásla ovečky

Příběh úchylného mužíka, který s přítmí lesa obtěžuje mladou ženou pasoucí ovečky, naštěstí jen dupáním, ale ekvivalent ke králíčímu procesu je více než jasný

A pak vychovávejte děti...